Innowacyjne włókiennictwo – pracownicy branży tekstylno-odzieżowej potrzebni od zaraz

W dniu 15 marca 2016 r w ramach tegorocznych, XIX Łódzkich Targów Edukacyjnych Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia zorganizowano seminarium pt. Innowacyjne włókiennictwo – pracownicy branży tekstylno-odzieżowej potrzebni od zaraz.

Uczestnikami seminarium byli: uczniowie gimnazjów, dyrektorzy i nauczyciele gimnazjów, liderzy wewnątrzszkolnego systemu orientacji i poradnictwa zawodowego. Celem zorganizowania seminarium było zaprezentowanie nowoczesnych technologii w obszarze branży tekstylno-odzieżowej oraz upowszechnienie informacji o możliwościach i potrzebach wykwalifikowanej kadry tej branży na różnych szczeblach poczynając od pracowników bezpośrednio produkcyjnych, średniej kadry technicznej po inżynierów.

Podczas seminarium dr hab. inż. Marcin Barburski z Instytut Architektury Tekstyliów

Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej wygłosił wykład pt. Innowacyjne włókiennictwo – tekstylia wśród nas. Przedstawił rodzaje i szeroki zakres zastosowania wyrobów włókienniczych we wszystkich dziedzinach gospodarki, poczynając od wyrobów odzieżowych, bieliźnianych i dekoracyjnych, poprzez budownictwo np.: jako tkaniny osłonowe, folie dachowe, rolnictwo i ogrodnictwo tzw. agrowłókniny stosowne np.: przy ściółkowaniu drzew, roślin uprawnych, do wykładania w szklarniach i tunelach foliowych, geotekstylia stosowane są np. przy budowie: autostrad i dróg, podtorzy linii tramwajowych i kolejowych, pasów startowych na lotniskach, obiektów sportowych. Z dużym zainteresowaniem uczestnicy słuchali prezentacji o wyrobach tekstronicznych,  takich jak: odzież wyposażona w odtwarzacze muzyki, telefony komórkowe, lokalizatory GPS lub monitorujące parametry fizjologiczne człowieka  - zastosowanie np.  w monitoringu osób starszych, chorych jak i zdrowych, ale narażonych na zagrożenia zewnętrzne występujące w miejscu pracy. Do osób takich można zaliczyć żołnierzy, strażaków, górników itp.

Innowacje w projektowaniu bielizny damskiej przedstawiła Pani Bogumiła Jakubczak z firmy CORIN, prezentowała projekt, który jest  innowacyjny, wręcz rewolucyjny. Marka, która od dawna stara się edukować kobiety o konieczności doboru odpowiedniej bielizny postanowiła iść o krok dalej i wcześniejsze założenia potwierdzić badaniami. Wszystko zaczęło się od stworzenia przestrzennego modelu 3D torsu kobiety i wirtualnego zmierzenia punktów nacisku na powierzchni modelu ludzkiego ciała. W tym celu wykorzystano specjalistyczny program do symulacji komputerowych mający zastosowanie w wysoce zaawansowanych technologiach. Modele, które wykonano na tej podstawie pozwoliły na zbadanie projekcji misek biustonosza i wykonanie kolejnej symulacji przestrzennej. Dopiero na tak przygotowanej bazie zaczął powstawać biustonosz o nowym, ulepszonym kształcie. Film o wykonanym projekcie formy Corin emitowany jest w wersji językowej polskiej
i angielskiej pt. „How do they do it” na Discovery Science i Discovery Channel.

Pani Ewa Wójcik właścicielka firmy UltraMaszyna, której motto prezentacji to „Innowacyjna branża odzieżowa - zmiana wizerunku zawodu zaczyna się od zmiany świadomości”, dzieliła się z uczestnikami doświadczeniami w tworzeniu własnej firmy, która organizuje warsztaty krawieckie dla osób, które chcą zmienić lub doskonalić swoje kwalifikacje. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi znalazła taki sposób realizacji własnych zainteresowań i pasji.

O Projekcie Zabłyśnij – czyli jak nici zainspirowały to powstania kolekcji odzieży młodzieżowej opowiedziały Panie Paulina Młynarska fabryka Nici Ariadna w Łodzi i Ewa Błasiak Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych nr 2 w Łodzi

Projekt, którego efektem była nie tylko nauka zawodu prowadząca do powstania finalnego produktu, ale także doskonała zabawa. Pomysł na taki właśnie projekt miała ARIADNA S.A. Fabryka Nici w Łodzi wraz z Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. Efektem projektu jest kolekcja odzieży „Błysk”, której premierowy pokaz odbył się 11 marca w ramach Drzwi otwartych w Zespole Szkół Zawodowych Specjalnych nr 2 w Łodzi. Kilkanaście fantastycznych strojów, profesjonalna prezentacja modeli i modelek, doskonała oprawa i przyjęcie publiczności.